Рентген апарат: види, будова, робота обладнання

Рентгенографією називають процедуру обстеження структур внутрішніх органів, яке виробляється з використанням рентгенівського випромінювання. Воно може бути двох видів – рентгеноскопія, коли спостереження ведеться в реальному часі, і рентгенографія, при якій відбувається фіксування зображення на чутливих матеріалах (спеціальна плівка або папір). Незважаючи на удаване розходження, принцип їх дії дуже схожий, потрібно лише знати, як працює рентген і як він влаштований всередині. Цей портативний рентген апарат складається з двох основних блоків обладнання. Один з них відповідає за візуалізацію картинки, а інший – за її запис або відображення.

Рентгенівські промені займають область, яка знаходиться в електромагнітному спектрі між гамма — і ультрафіолетовими хвилями. Вони являє собою потоки квантів (або фотонів), що поширюються в просторі зі швидкістю світла. Вони не несуть на собі ніякого заряду. Їх енергія вимірюється в джоулях, а маса частинок мізерно мала, навіть порівняно з масами атомів.

Сучасний апарат — це куди більш складний технічний пристрій, що включає в себе елементи електроніки, телеавтоматики, комп’ютерної техніки і засобів захисту.

Крім цього, апарат повинен бути оснащений живильним пристроєм достатньої потужності, який перетворює змінний струм міських мереж в струм високої напруги, рентгеноекспонометр і обладнання, що приймає випромінювання.

Також, важливою складовою частиною є апарат для колімації рентгенівського пучка. Він забезпечує його фокусування і дозволяє управляти ним, просвічуючи саме потрібні місця. Плюс, це зменшує розсіювання рентгенівського випромінювання, і, як наслідок, знижує рівень опромінення пацієнта і персоналу.

Додатковою складовою частиною апаратів є стіл-штатив, на якому розміщують хворого в процесі обстеження. Пристрій для рентгенографії може бути оснащене підсилюючими екранами, що містять люмінофор, який світиться під дією рентгенівських променів, посилюючи тим самим їх фотохімічна дія. Завдяки цьому вдається знизити експозиційне час, а значить і променеве навантаження. Плюс, це збільшує чіткість і різкість одержуваного зображення. Види люмінофорів бувають різні, найбільш поширені такі види:
  • Дрібнозернистий. 
  • Грубозернистий
Обладнання з дрібнозернистим люмінофором має меншу відбивну здатність, але це компенсується високим просторовим дозволом. Вони використовуються в остеології, де немає необхідності радикально зменшувати експозицію.

Другий тип підсилювачів також називають швидкісними, з-за того, що вони мають високий рівень світловідбивання і меншу роздільну здатність. Їх використовують в тих випадках, коли потрібно зняти бистродвижущиеся об’єкти, такі як серце, великі судини, а також, якщо переносний рентген апарат призначений для рентгена дітей.

Комментарии